Results

OLDER RESULTS FROM MAY 2000 TO RECENT

Sunday 26 January

FL Division 1 round 1
At Healy Park 
Tyrone 1-14
Meath 1-9

FL Division 1 round 1
At  Pearse Stadium 
Galway 1-14 
Monaghan 0-16

FL Division 2 round 1
At TEG Cusack Park 
Westmeath 2-9 
Clare 1-11

FL Division 2 round 1
At Dr Hyde Park 
Roscommon 2-14 
Laois 2-14

FL Division 2 round 1
At Newbridge 
Kildare 2-12 
Fermanagh 0-14

FL Division 3 round 1
At Glennon Bros Pearse Park 
Longford 0-16
Louth 1-10

FL Division 3 round 1
At Clonmel 
Tipperary 0-10
Down 0-10

FL Division 4 round 1
At Glenavy
Antrim 3-10
Wexford 0-13

FL Division 4 round 1
At Ruislip 
Sligo 5-8
London 0-11

HL Division 1 Group A round 1
At Pearse Stadium 
Galway 1-24
Westmeath 0-10

HL Division 1 Group A round 1
At Walsh Park 
Waterford 1-24
Cork 3-17

HL Division 1 Group B round 1
At Cusack Park 
Clare 1-27 
Carlow 0-14

HL Division 1 Group B round 1
At Nowlan Park
Kilkenny 3-21 
Dublin 0-18 

HL Division 2A round 1
At Arklow
Antrim 0-20
Wicklow 0-11

HL Division 2A round 1
At Birr 
Offaly 0-26 
Meath 1-21

HL Division 2B round 1
At Newbridge 
Kildare 2-26
London 0-20

HL Division 2B round 1
At Celtic Park 
Derry 1-19 Down 0-19

HL Division 3A round 1
At Darver  
Tyrone 1-21
Louth 1-16 

HL Division 3A round 1
At Letterkenny 
Armagh 2-17
Donegal 0-15

HL Division 3A round 1
At Inniskeen 
Longford 2-15
Monaghan 0-18

HL Division 3B round 1
At Brewster Park
Fermanagh 2-12 
Leitrim 1-13

 

Saturday 25 January

Allianz FL Division 1 round 1
At MacCumhaill Park
Donegal 0-19
Mayo 2-13

Allianz FL Division 1 round 1
At Croke Park
Dublin 1-19 
Kerry 1-19

Allianz FL Division 2 round 1
At the Athletic Grounds
Armagh 2-18
Cavan 1-8

Allianz FL Division 3 round 1
At Celtic Park
Derry 2-11
Leitrim 1-14

Allianz FL Division 3 round 1
At Pairc Ui Chaoimh 
Cork 0-20
Offaly 0-13

Allianz FL Division 4 round 1
At Dr Cullen Park
Carlow 0-11
Wicklow 0-9

Allianz FL Division 4 round 1
At Fraher Field
Limerick 1-10
Waterford 0-10

All-Ireland club IFC final
At Croke Park
Oughterard (Galway) 2-16
Magheracloone (Monaghan) 0-12

All-Ireland club JFC final
At Croke Park
Na Gaeil (Kerry) 3-20
Rathgarogue-Cushinstown (Wexford) 1-5

Allianz HL Division 1 Group A round 1
At Semple Stadium
Limerick 2-14
Tipperary 0-18

Allianz HL Division 1 Group B round 1
At O'Moore Park
Wexford 2-27
Laois 2-16

Allianz HL Division 2A round 1
At MacHale Park
Kerry 2-24
Mayo 0-13

Allianz HL Division 2B round 1
At Dr Hyde Park
Roscommon 2-19
Warwickshire 1-10

Allianz HL Division 3B round 1
At Abbotstown
Lancashire 0-15
Cavan 0-8

 

Thursday 23 January

Fitzgibbon Cup round 3
At UL Grounds
UL 0-21 
Maynooth University 1-13
UL - B Hogan; J Ryan, M Carey, E Gunning; B McGrath, B O'Mara, P Campion; K McDonald, J Shelly; S Golden (0-2), K Hayes, P O'Loughlin (0-1); R Lynch (0-2), J Morris (0-6), C Darcy (0-9). Subs: C O'Callaghan for B McGrath, M Keoghan (0-1) for J Shelly, C Barry for J Ryan, R Hayes for K Hayes, S Neville for S Golden.
Maynooth University - S Buggy; D Conway, C Byrne, D Kehoe; J Cullen (0-1), E Molloy (1-0), C Moloney; R Buckley, E Ahearn (0-1); C Stakelum (0-1), C Browne (0-1), A Gaffney (0-6); C Drennan (0-2), S Clerkin (0-1), M Dwyer. Subs: J O'Dwyer for C Drennan, J Young for C Byrne.
Referee - C McAllister.

Fitzgibbon Cup round 3
At Cork IT
NUIG 1-15
CIT 0-11 
NUIG - S Manogue; D Morrissey, J Fitzpatrick, C Killeen; A Greaney, D Loftus, M Gill; S Burke (0-2), I Fox; S Loftus (1-2), B Concannon, C Elwood (0-1); S Fletcher, J Fleming, E Niland (0-9). Subs: M Lynch (0-1) for J Fleming, Conor Caulfield for S Fletcher, L Forde for C Caulfield, E O'Donnell for A Greaney.
CIT - G Collins; S O'Leary Hayes, W Hurley, J Copps; R Heffernan, E Heffernan, C O'Carroll (0-1); J Doyle (0-2), R Walsh; M Ryan, D Lyons (0-3), J Cooper; L O'Shea (0-5), B Barrett, T Walsh. Subs: N Fives for M Ryan, D Harrington for R Heffernan.
Referee - R McGann.

Fitzgibbon Cup round 3
At MICL Grounds
Mary Immaculate 2-11
Waterford IT 0-15
Mary Immaculate - J Gillane; D Prendergast, D Browne, C Morgan; D Lohan, D Ryan (0-1), E McBride; D Peters, E Cahill (0-1); S Ryan (1-0), G Cooney (1-0), C Bourke (0-6); A Ormond, T O'Mahony (0-3), C O'Brien. Subs: E Ennis for D Lohan, M Corry for C Morgan, P Wall for D Ryan, M O'Loughlin for D Browne.
Waterford IT - B Nolan (0-2); M Daykin, K Hassett, C Lyons (0-2); T Walsh, M de Paor, R Smithers; P Walsh, A Gleeson; T Barron, J Prendergast, R Flynn; S Condon (0-7), C Kirwan, C Flood (0-3). Subs: M Mahony (0-1) for A Gleeson, E Meaney for C Flood.
Referee - P Carroll.

 

Wednesday 22 January

Sigerson Cup semi-final
At DCU Sportsgrounds 
DCU 1-15 
UCD 0-3
DCU - E Comerford (0-2); C Morrison, B McCole, D Corcoran; K Flynn, J Morrissey, D Monaghan; S McMahon, S Carthy (0-1); B Stack, M Bannigan (1-2), S Bugler; D Garland (0-7), P Small (0-3), T E Donohoe. Subs: T Fox for T E Donohoe, K Dwyer for D Corcoran, S Smith for D Monaghan, M Curran for M Bannigan, C McKeon for P Small.
UCD - G O'Rourke; M O'Connor, M Breen, L Flatman; K Kennedy, R O'Toole, S Coen; B D O'Sullivan, P O Cofaigh Byrne; B McGinn, C O'Shea, L Fortune; C Hartley (0-1), R Connellan (0-1), G Walsh (0-1). Subs: R McCormack for L Fortune, C Moriarty for B McGinn, F Clifford for G Walsh, S Egan for L Fortune.
Referee - C Reilly.

Sigerson Cup semi-final
At Inniskeen 
IT Carlow 2-9 
Letterkenny IT 1-9
IT Carlow - K Roche; R Ryan, R Hitchcock, J Moore; C Walsh, T Collins, C Doyle; N Hughes, S Ryan; C Byrne (0-1), A Steed (1-1), P O'Toole (0-1); C Farrell (0-4), J Walsh (0-1), E Lowry (1-0). Subs: G Murphy (0-1) for C Walsh, T Griffin for J Walsh, P O'Connor for R Hitchcock.
Letterkenny IT - M Lynch; A Gillooly (0-1); M McAteer, N McElwaine; C Bonner, O Langan (0-1), L Jackson; M Langan (0-4), C Marley (1-1); R McFadden, P Mogan (0-1), P Dolan; U Doherty, D Black, E McGettigan (0-1). Subs: J Campbell for L Jackson, E Harkin for R McFadden.
Referee - M McNally.

Fitzgibbon Cup round 3
At Santry Avenue
DCU 4-25
Trinity 1-11

Fitzgibbon Cup round 3
At Carnmore
UCD 4-19
GMIT 2-18
UCD - C O'Donoghue; M Kenny, I O'Shea, E Carroll; C Scallan (0-1), M Purcell, H Lawlor; E Egan (0-1), M Cody (0-1); R Hayes (1-11), R Purcell (1-1), L McDwyer; P Crummey (1-2), C McGuckin (0-1), E Foley (0-1). Subs: N Heffernan for E Egan, K Desmond (1-0) for L McDwyer, D O'Floinn for R Purcell, S Carey for E Foley, C O'Donovan for E Carroll.
GMIT - E Murphy; S Neary, M Cullen, U McGlynn; E Duggan, J Forde, C Fahy (0-1); D McPeake (0-1), J Coyne (0-3); B Keary, D Mannion (0-2), R Murphy (0-1); M Kennedy (0-7), S Bleahane (1-2), E Egan. Subs: J Cahalane for S Neary, N Coen (1-0) for E Egan, D Fahy (0-1) for B Keary, E Hunt for M Kennedy.
Referee - M Murtagh.

 

Sunday 19 January

All-Ireland club SFC final
At Croke Park
Corofin (Galway) 1-12
Kilcoo (Down) 0-7 AET
Corofin - B Power; C Silke (0-1), K Fitzgerald, L Silke (0-1); K Molloy, C Brady, D Wall (0-1); D Burke, R Steede (0-3); G Sice (0-3), Michael Farragher, J Leonard (0-2); I Burke, Martin Farragher, M Lundy. Subs: C Cunningham (1-0) for D Wall, D McHugh for K Molloy, G Burke for C Brady, C McGrath for C Silke, D Silke for Martin Farragher, D Canney (0-1) for I Burke, C Newell for M Lundy.
Kilcoo - M McCourt, N Branagan, R McEvoy, N McEvoy; E Branagan, A Branagan, D Branagan (0-1); A Morgan, A Branagan; D Ward, P Devlin (0-5), R Johnston; S Johnston, J Johnston, C Laverty (0-1). Subs: J Clarke for R Johnston, A Morgan for A Branagan, F McGreevy for A Morgan, P Greenan for D Branagan.
Referee - C Lane.

All-Ireland club SHC final
At Croke Park
Ballyhale Shamrocks (Kilkenny) 0-18
Borris-Ileigh (Tipperary) 0-15
Ballyhale Shamrocks - D Mason; D Corcoran, J Holden, D Mullen; E Shefflin (0-2), M Fennelly, R Reid; R Corcoran, P Mullen (0-3); A Mullen (0-2), B Cody, TJ Reid (0-8); E Reid (0-2), C Fennelly (0-1), E Cody. Subs: J Cuddihy for R Corcoran, M Aylward for E Reid, C Walsh for P Mullen.
Borris-Iliegh - J McCormack; S Burke, P Stapleton, L Ryan; S McCormack, B Maher (0-6), R McCormack; T Ryan (0-1), D McCormack; K Maher, N Kenny, C Kenny; K Maher (0-1), J Kelly (0-7), J Devaney. Subs: J Hogan for K Maher, C Cowan for T Ryan, M Stapleton for N Kenny.
Referee - C Lyons.

Sigerson Cup quarter-final
At DCU Sportsgrounds
DCU 7-14
Queens 0-9
DCU - E Comerford; C Morrison, B McCole, D Corcoran; K Flynn (1-1), S MacMahon, D Monaghan (0-1); J Morrissey, S Carthy; S Bugler (0-1), M Bannigan (2-4), B Stack (1-2); T E Donohoe (1-1), P Small (0-1), D Garland (1-2). Subs: S Smith (1-1) for T E Donohoe, T Fox for S Bugler, S Akram for K Flynn, M Barry for S Carthy, S Tierney for D Garland.
Queens - E Mulholland; O Lappin, A Lynch, P Fegan; D Guinness (0-1), C O'Neill, A McAvoy; D McKeever (0-1), C Higgins; R Campbell, C Gorman, T Bogue (0-1); E Fyfe, D McGurn (0-4), O Eastwood (0-2). Subs: B Gallen for R Campbell, B Heavron for C O'Neill, C Cox for C Gorman, A Fullerton for O Eastwood, E Deane for C Higgins.
Referee - B Cawley.

Sigerson Cup quarter-final
At Belfield
UCD 2-10
St Marys 2-6 AET
UCD - G O'Rourke; C O'Shea, M Breen (0-1), M O'Connor; L Flatman, S Coen, R O'Toole (1-0); B O'Sullivan, P O Cofaigh Byrne (0-1); L Fortune, B McGinn (0-1), K Kennedy; C Hartley (0-1), R Connellan, G Walsh (1-5). Subs: A Mohan for B McGinn, F Clifford for C Hartley, E Moloney (0-1) for L Flatman, C Moriarty for A Mohan, B McGinn for L Fortune, S Egan for B McGinn, R McCormack for F Clifford, E Harkin for K Kennedy.
St Marys - R Burns; C McKinney, L Rafferty (0-1), J Diamond; C McAllister, R McCusker, T Carney (0-1); L Devlin, O O'Neill (0-2); J McCartan, R Coleman, C Kilpatrick; R McSherry, O McCabe (1-2), R Rafferty. Subs: C McConville for J McCartan, M McGleenan (1-0) for R Coleman, P Quigg for L Devlin, J McCartan for R McSherry, T Sludden for C McConville.
Referee - J Hickey.

Sigerson Cup quarter-final
At IT Sligo
Letterkenny IT 1-14
IT Sligo 1-8
Letterkenny IT - M Lynch; A Gillooly, M McAteer, N McElwaine; U Doherty, O Langan, C Bonner; M Langan (1-2), C Marley; R McFadden, P Mogan (0-3), P Dolan; D Black (0-3), J O'Dowd, E McGettigan (0-4). Subs: J Campbell (0-1) for J O'Dowd, L Jackson (0-1) for C Bonner, M Duffy for R McFadden, M McAteer for D Black, J McGill for P Dolan.
IT Sligo - P O'Malley; J Haran, D Phillips, T McSkean (1-0); N Boyle, C McGloin (0-2), S Carrabine (0-5); K McBrearty, L Molloy; L Jones (0-1), A McClean, S Murphy; T Govorov, N McGovern, C Murray. Subs: C Lally for N McGovern, J Clarke for J Haran, S McGrath for C Murray, R Harkin for T McSkean.
Referee - L Devenney.

Sigerson Cup quarter-final
At IT Carlow
IT Carlow 3-9
UCC 0-14
IT Carlow - K Roche; T Collins, R Hitchcock, C Walsh; C Doyle, R Ryan, J Moore; S Ryan, A Steed; E Lowry (1-2), C Byrne, C Farrell (0-7); N Hughes, P O'Toole (2-0), J Walsh. Subs: G Murphy for A Steed, P O'Connor for R Hitchcock, T Griffin for S Ryan.
UCC - E O'Brien; C Gammell, G O'Sullivan, L O'Donovan; J McEntee, D O'Brien (0-1), P Feehan; P Lucey, B Hartnett; J Naughton, S O'Shea (0-4), C O'Callaghan; R Cunningham (0-1), K Spillane (0-1), M Cronin (0-2). Subs: D Casey (0-1) for C O'Callaghan, S Powter for P Feehan, D O'Connor (0-1) for P Lucey, D Shaw (0-3) for J Naughton, G Murphy for R Cunningham.
Referee - P Maguire.

Sigerson Cup relegation final
At UL 3G Pitch
IT Tralee 2-16
Athlone IT 2-8
IT Tralee - C Hurley; M Fitzgerald, M Gavin, J Morgan; C Ferriter (0-1), S Kelliher, C Byrne (0-1); M O'Shea (0-1), S O'Connell; E Horan (0-2), J Savage, J Duggan (0-1); T Brosnan (0-6), C Keane (1-0), B Keane (1-4). Subs: J Myers for C Byrne, J O'Sullivan for J Duggan, M Quigley for M Gavin, P Clarke for J Savage.
Athlone IT - E Geraghty; P Nestor, A Cregg, E O'Connor; N Harte (0-1), B Sayeh, D McCabe (0-1); A Delaney, K Higgins; C Mannion (1-2), G Horan, P McManus (0-3); D McManus (1-0), D McMahon, G Russo (0-1). Sub: E Lyons for P McManus.
Referee - D O'Mahony.

Fitzgibbon Cup round 2
At Maynooth University
DCU 1-20
Maynooth University 1-12
DCU - D Perry; L Gannon, P Smyth, C Firman; B Ryan (0-3), C Burke (0-1), D Gray; D Reck, R McBride; F Whitely (0-1), R O'Connor (0-7), C Prendeville; C Hearne (0-1), J Ryan (0-1), J Burke (0-4). Subs: S Currie (1-0) for C Prendeville, R Boran for F Whitely, J Roberts (0-2) for C Hearne, C Dowling for R McBride, D Burke for J Burke.
Maynooth University - S Buggy; DD Kehoe, C Byrne, D Comerford; J Cullen, E Molloy (0-1), C Maloney; R Buckley, E Aherne (0-1); C Stakelum (0-1), C Browne, A Gaffney (0-1); C Drennan (1-8), S Clerkin, J O'Dwyer. Subs: F Hynes for DD Kehoe, M Dwyer for J O'Dwyer, D Conway for E Aherne, L Hogan for S Clerkin.
Referee - G McGrath.

Fitzgibbon Cup round 2
At MI Grounds
Mary Immaculate 4-24
LIT 1-19
Mary Immaculate - J Gillane (0-1); D Prendergast, C Morgan, D Browne; D Lohan, D Peters (0-1), D Ryan (0-2); E McBride (0-3), E Cahill (0-1); C Bourke (0-4), T O'Mahony (1-0), S Ryan (0-1); G Cooney (2-3), A Ormond (0-4), C O'Brien (0-4). Subs: J Lacey for D Lohan, P Wall (1-0) for C Bourke, M O'Loughlin for C O'Brien, M Downey for S Ryan.
LIT - R Tucker; C McCarthy, D Moran, F Lordan; B Fanning (0-1), C Whelan, P Delaney; R Byrnes (0-5), M Moloney (0-3); R Doody, K Howard, B McDonagh; R Bonnar (1-1), D O'Connell (0-1), B Seymour (0-6). Subs: E Fitzpatrick (0-2) for R Doody, I Murray for R Bonnar, P O'Heney for F Lordan.
Referee - C McAllister.

Fitzgibbon Cup round 2
At UL Grounds
UL 3-21
Trinity 0-13
UL - B Hogan; C O'Callaghan, B McGrath, E Gunning; P Carey, M Carey (0-1), K McDonald (0-1); J Shelly (0-1), R Lynch (1-5); J Morris (0-2), K Hayes (0-1), R Hayes; C Darcy (2-6), P O'Loughlin (0-3), B Power. Subs: J Ryan for E Gunning, K McDermott for J Shelly, J Kenny (0-1) for K Hayes.
Trinity - J Banks; M Conroy, L Corcoran, P Skelly; J Kenny, D Ryan (0-3), 
D Phelan; A Kavanagh, J Walsh; J O'Neill, C O'Sullivan (0-5), C McCarthy; A O'Riain, E O'Callagan, T Aherne (0-3). Subs: E MacDomhnaill (0-1) for A O'Riain, E O'Connor for D Phelan, R Gorey (0-1) for P Skelly, J Noonan for T Aherne, K Weldon for J Walsh, A Buggy for L Corcoran.
Referee - F Horgan.

Fitzgibbon Cup round 2
At WIT
Waterford IT 4-23
TUD 0-12
Waterford IT - B Nolan; T Hayes, K Hassett, S Smyth; C Lyons (0-1), M De Paor, S Ryan; M Whelan (0-1), J Prendergast (0-1); S Condon (0-11), R Flynn, T Barron (0-2); A Gleeson (0-1), E Meaney (1-1), C Kirwan (2-2). Subs: C Flood (1-3) for C Kirwan, M Mahony for R Flynn, R Smithers for M Whelan, M Daykin for A Gleeson, K Hanney for J Prendergast
TUD - C Staunton; D Egerton, C Hendricken, B McHugh; C Ryan, W Kavanagh, D O'Toole; C Flanagan, J Molloy; D Keogh (0-2), C Dowling (0-1), K Callaghan; N Potterton (0-1), E Dunne, R Clarke (0-6). Subs: D Jordan (0-2) for E Dunne, K Regan for K Callaghan, S Delaney for N Potterton, C O'Regan for D Egerton, M Carroll for R Clarke.
Referee - P Murphy.

Fitzgibbon Cup round 2
At the Mardyke
UCC 0-22
CIT 0-15
UCC - S Hurley; D Lowney (0-1), K O'Dwyer, R Downey; N O'Leary, P O'Loughlin (0-1), D Griffin (0-2); M Coleman (0-1), R Connolly; D Fitzgibbon, C Boylan (0-1), R O'Flynn (0-2); S Kingston (0-7), M O'Halloran (0-1), S Conway (0-5). Subs: M Kehoe (0-1) for C Boylan, P Cadell for P O'Loughlin, B Sheehan for M O'Halloran, B Turnbull for D Fitzgibbon.
CIT - G Collins; S O'Leary Hayes (0-1), W Hurley, J Copps; R Heffernan, E Heffernan, C O'Carroll; M Ryan (0-2), J Doyle; D Lyons (0-1), R Walsh (0-1), B Everard (0-1); L O'Shea (0-9), B Barrett, B Twomey. Subs: J Cooper for B Twomey, J Hallahan for J Copps, T Howard for R Heffernan, N Fives for M Ryan.
Referee - T Walsh.

 

Saturday 18 January 

Dr McKenna Cup final
At Athletic Grounds 
Tyrone 0-11
Monaghan 1-5
Tyrone - N Morgan; C Quinn, R McNamee, HP McGeary; M Cassidy, M O'Neill (0-1), T McCann; C Cavanagh, C Grugan; C Meyler, D Mulgrew, K McGeary (0-1); R O'Neill (0-4), F Burns (0-1), D Kerr (0-1). Subs: D McCurry (0-3) for D Mulgrew, B McDonnell for C Cavanagh, N Sludden for M O'Neill, N Kelly for R McNamee.
Monaghan - C Forde; C Walshe, D Wylie, C Boyle; S Carey (0-2), R Wylie, P Keenan; N Kearns, B McBennett (1-0); MP O'Dowd, R McAllister, D Ward; C McCarthy (0-3), K McEnaney, P Donnelly. Subs: K Duffy for C Walshe, D Malone for P Donnelly, K O'Connell for C Boyle, R McAnespie for MP O'Dowd, K Hughes for K McEnaney.
Referee - C Branagan.

Connacht SFL final
At Dr Hyde Park  
Galway 1-14 
Roscommon 0-11
Galway - R O Beolain; C Murray, S Mulkerrin (0-1), J Duane; E Brannigan, J Daly, C McDaid; T Flynn, C Darcy; S Kelly, F O Laoi, M Boyle (0-1); R Finnerty (0-2), S Walsh (1-8), A Varley. Subs: C Campbell for C Murray, P Conroy (0-2) for S Kelly, G O'Donnell for M Boyle, D Comer for R Finnerty, D Conneely for F O Laoi.
Roscommon - P O'Malley; D Neary, M Richardson, D Murray; R Daly, N Daly, R Hughes (0-1); L Mollahan, S Killoran; N Kilroy (0-1), E Smith, F Cregg; A Glennon (0-1), C Lennon (0-5), D Smith (0-2). Subs: C Cregg (0-1) for L Mollahan, H Darcy for F Cregg, G Patterson for D Neary, C McKeon for A Glennon, D Ruane for S Killoran.
Referee - J Henry.

O'Byrne Cup final
At O'Connor Park
Longford 1-12
Offaly 0-11
Longford - P Collum; P Fox, A Farrell, B O'Farrell; I O'Sullivan, G Rogers, CP Smyth; D Gallagher (0-2), K Diffley; M Quinn (1-1), D Mimnagh, D Reynolds (0-2); R Brady (0-2), J Hagan, O Kenny (0-2). Subs: P Lynn (0-1) for I O'Sullivan, D Doherty (0-2) for K Diffley, L Connerton for D Reynolds, A McGuire for R Brady.
Offaly - P Dunican; D Dempsey, E Rigney, N Darby; C Donohue, S Nally, J Hayes; C Mangan, M Brazil; E Carroll, C McNamee, S Horan (0-2); A Sullivan (0-3), B Allen (0-5), R McNamee. Subs: D Hogan for S Nally, C Johnson for R McNamee, A Leavy (0-1) for M Brazil, C Donnelly for C Donohue, C Farrell for R McNamee.
Referee - S Mulhare.

Walsh Cup final
At MW Hire O'Moore Park
Wexford 1-16
Galway 0-18
Wexford - J Lawlor; G Molloy, L Ryan, Joe O'Connor; K Foley, P Foley (0-1), R Donohue; D Reck (0-1), A Rochford (0-2); A Nolan (0-1), H Kehoe, C McDonald (1-0); Jack O'Connor (0-8), M Dwyer, A Shore. Subs: R O'Connor for A Shore, P Morris for H Kehoe, S Murphy for D Reck, S Donohoe for R Donohue, C Dunbar (0-1) for M Dwyer, S Casey (0-2) for Jack O'Connor.
Galway - D Fahy; P Killeen, J Grealish, TJ Brennan; P Mannion, G McInerney, A Touhy (0-1); S Linnane (0-1), S Loftus (0-1); C Walsh, T Haran (0-12), B Concannon (0-1); Ja Mannion (0-1), J Flynn, E Niland. Subs: A Harte for G McInerney, D Glennon for S Linnane, D Kilcommins for B Concannon, T Monaghan (0-1) for C Walsh, R Burke for TJ Brennan, N Burke for J Flynn, B Concannon for S Loftus, TJ Brennan for T Haran.
Referee - M Murtagh.

All-Ireland club IHC final
At Croke Park
Tullaroan (Kilkenny) 3-19
Fr O'Neills (Cork) 5-12
Tullaroan - P Buggy; D Doheny, Tommy Walsh (Village), S Maher; J Keoghan, Padraig Walsh (0-1), Martin Walsh; T Dunne, Mark Walsh; B Gaffney (0-1), M Keoghan (2-1), J Walton (0-2); S Walsh (0-10), Tommy Walsh (Mountgale) (0-2), Peter Walsh (1-2). Subs: K Coogan for T Dunne, A Tallis for Mark Walsh.
Fr O'Neills - C Sloane; P Butler, G Millerick, M Millerick; T Millerick (0-1), D Harrington, J Barry; J Millerick, K O'Sullivan (0-2); R Cullinane (0-1), P McMahon (0-2), E Conway (1-1); L O'Driscoll, D Dalton (2-4), C Broderick (1-0). Subs: J Hankard (1-0) for E Conway, S O'Connor (0-1) for J Barry, E Motherway for C Broderick.
Referee - T Walsh.

All-Ireland club JHC final
At Croke Park
Conahy Shamrocks (Kilkenny) 0-22
Russell Rovers (Cork) 0-15
Conahy Shamrocks - P Delaney; L Cass, D Healy, S Callinan; D Cuddihy, B Healy, E Carroll; D Brennan (0-2), E Delaney (0-1); E Cahill (0-1), J Mullan, T Phelan (0-1); J Bergin (0-12), K Mooney (0-4), B Murphy (0-1). Subs: A Healy for D Cuddihy, T Rice for E Cahill, T Nolan for B Murphy.
Russell Rovers - R Walsh (0-1); K O'Brien, E O'Sullivan, P Lane; C Ruddy, JP Ivers, J Kennifick; K Tattan, K Walsh (0-1); J McGrath, L Duggan Murray (0-2), D Moynihan (0-1); K Moynihan, J Beausang (0-5), B Hartnett (0-4). Sub: D O'Brien (0-1) for J Beausang.
Referee - S Stack.

 

Friday 17 January

Fitzgibbon Cup round 2
At IT Carlow
IT Carlow 1-16
GMIT 1-13
IT Carlow - E Rowland (0-3); S Reck, S Downey, P Delaney; F Hayes, M Harney, S Bergin; C Dunbar (1-4), L Scanlon; N Brassil (0-3), L Blanchfield, R Leahy; E Gaughan, C Nolan (0-2), S Casey (0-3). Subs: R Higgins (0-1) for E Gaughan, T Nolan for S Bergin, D Wall for M Harney.
GMIT - E Murphy; S Neary, M Cullen, U McGlynn; E Duggan (0-2), J Forde (0-3), C Fahy; D McPeake (0-1), J Coyne; R Murphy (0-2), D Mannion (0-1), B Keary; M Kennedy, S Bleahene (0-2), E Egan (1-2). Subs: N Coen for B Keary, D Parr for U McGlynn, AJ Willis for M Kennedy.
Referee - T Gleeson.

 

Sunday 12 January

Connacht SFL semi-final
At MacHale Park 
Galway 1-17
Mayo 1-17 (Galway win 3-2 on penalties)
Galway - C Gleeson; C Murray, G O'Donnell, J Heaney; E Brannigan, J Daly, C McDaid; P Conroy (0-1), F O Curraoin; P Kelly, T Flynn, M Boyle (0-1); M Daly (0-2), A Varley (1-3), S Walsh (0-9). Subs: J Duane for J Heaney, M Barrett for F O Curraoin, C McDaid (BC), L Costello (0-1) for P Kelly, D Comer for M Daly, S Kelly for E Brannigan.
Mayo - R Hennelly; J Stretton, J McCormack, B Harrison; P O'Hora, M Plunkett, P Durcan; T Parsons (0-1), M Murray; B Walsh (0-3), C Loftus (0-2), J Flynn (0-2); K McLoughlin (1-2), B Reape (0-5), D O'Connor. Subs: F Boland (0-2) for C Loftus, C Boyle for J Stretton, G Boylan for D O'Connor, L Irwin for B Reape, D Kenny for J McCormack.
Referee - P Guckian.

Connacht SFL semi-final
At Pairc Sean MacDiarmada 
Roscommon 7-16
Leitrim 0-7
Roscommon - C Lavin; M Richardson, C Daly (0-1), A Dowd; P Scott, N Daly, J Casey; L Mollahan, S Killoran (0-2); D Ruane (0-2), E Smith (2-2), F Cregg (2-2); A Glennon (2-0), C Lennon, N Gately (1-2). Subs: T O'Rourke for S Killoran, C Cox (0-5) for A Glennon, C Cregg for N Gately, D Murray for C Daly, N Kilroy for F Cregg.
Leitrim - D McKiernan; C Reynolds, P Maguire, A Flynn; D Bruen (0-1), J Gilheaney, C Farrell; D Wrynn (0-1), S Flanagan; C Duffy, C Dolan (0-1), R O'Rourke; D Rooney, A Hoare (0-1), N Brady. Subs: F McTague for C Farrell, M Diffley for C Duffy, K Gaffey for D McKiernan, O McCaffrey (0-1) for D Bruen, O McLoughlin (0-2) for R O'Rourke.
Referee - L Devenney.

Dr McKenna Cup semi-final
At the Athletic Grounds 
Tyrone 2-16
Down 1-10
Tyrone - B Gallen (0-1); HP McGeary, R McNamee (0-1), N Kelly; C McLaughlin, A McCrory, C Grimes; B McDonnell (0-1), F Burns (0-1); N Sludden, K Coney, D McCurry (0-7); K McGeary, C McCann (1-2), R O'Neill (0-2). Subs: T McCann for N Sludden, R McHugh (1-1) for K McGeary, M Cassidy for HP McGeary, M O'Neill for C McLaughlin.
Down - J O'Hare; G Collins, K McKernan, R McAleenan; P Laverty, D O'Hagan, R Carr; L Middleton, J Flynn; C Poland (0-3), C Quinn (1-0), B O'Hagan (0-1); C Harney, S Dornan (0-1), P Havern (0-2). Subs: L Kerr (0-1) for L Middleton, D O'Hare (0-1) for C Harney, D Guinness for R Carr, R McGarry (0-1) for P Havern, B Gallen for B O'Hagan.
Referee - D Mullan.

Sigerson Cup round 1
At Maynooth University 
St Marys 2-14
Maynooth University 0-9 
St Marys - R Burns; L Rafferty, C McKinney, J Diamond; C McAllister, R McCusker, T Carney (0-3); L Devlin, O O'Neill (0-5); J McCartan, R Coleman, C Kilpatrick (1-0); R McSherry, O McCabe (1-2), R Rafferty (0-2). Subs: R Kelly for J McCartan, C McConville (0-1) for R Rafferty, P Quigg (0-1) for L Devlin, C Quinn for T Carney, G Burns for R Coleman.
Maynooth University - J Nugent; N O'Sullivan, J Kelly, D Newcombe; D Courtney, J Gibbons, M Hyland (0-1); D Warnock (0-2), D Dixon; D Malone, N O'Baoill, A Kealy; J Hyland (0-1), P Fogarty (0-1), J Robinson (0-4). Subs: R O Giollain for A Kealy, B McLoughlin for P Fogarty, K O'Callaghan for D Dixon, B Doyle for D Malone, C O'Sullivan for N O'Baoill.
Referee - F Kelly.

Sigerson Cup round 1
At Athlone IT 
Letterkenny IT 1-18
Athlone IT 3-4 
Letterkenny IT - M Lynch; A Gillooly; Mark McAteer, N McIlwaine; L Jackson, O Langan, C Bonner (0-3); M Langan (0-5), C Marley (0-1); R McFadden, P Mogan (1-6), P Dolan (0-2); D Black, J Campbell, E McGettigan (0-1). Subs: U Doherty for J Campbell, Mark McAteer (Fanad) for D Black, M Duffy for C Bonner, E Harkin for R McFadden, L Kelly for L Jackson.
Athlone IT - C Haslam; B Sayeh, A Cregg, P Nestor; E O'Connor, D McCabe, N Harte (0-1); A Delaney, K Higgins; P McManus, G Horan (0-1), C Mannion (1-0); E Lyons, D McMahon (1-1), G Russo (1-1). Subs: R Donoghue for E Lyons, S Flynn for P McManus, L McKeown for A Cregg, C McDonagh for G Russo.
Referee - B Cawley.

Sigerson Cup round 1
At IT Sligo 
IT Sligo 0-8
UL 0-5
IT Sligo - P O'Malley (0-1); J Haran, D Phillips, T McSkean; J Allen, K McGloin, S Murphy; K McBrearty, L Molloy; L Jones, A McClean (0-1), S Carrabine (0-3); T Govorov (0-1), N McGovern (0-2), C Murray. Subs: R Harkin for J Allen, J Clarke for T McSkean, S McGrath for T Govorov.
UL - S Ryan; M Reidy, J Dawson, T Hoare; B O Beaglaoich, G White, P Maxwell; J O'Connor (0-1), H Bourke; F McDonagh (0-2), J Kennedy, E Lawless; K Sexton (0-2), F Flanagan, G Sheehan. Sub: P Maher for T Hoare.
Referee - K Eannetta.

Sigerson Cup round 1
At Austin Stack Park 
IT Carlow 3-9
IT Tralee 1-13
IT Carlow - K Roche; T Collins, R Hitchcock, C Walsh; C Doyle (1-0), R Ryan, J Moore; S Ryan, A Steed (1-0); E Lowry (0-1), C Byrne, C Farrell (1-6); N Hughes (0-1), P O'Toole, J Walsh. Subs: P O'Connor (0-1) for C Walsh, T Griffin for S Ryan, P Farrelly for J Walsh, S Crowley for C Doyle.
IT Tralee - J Duggan; M Fitzgerald, M Gavin, J Morgan; C Byrne, S Kelliher, J Myers; M O'Shea, P Clarke; S O'Connell, C Keane, J Savage; T Brosnan (0-3), D Clifford (0-7), BJ Keane (1-3). Subs: J O'Sullivan for J Savage, I Courtney for P Clarke.
Referee - D Murnane.

Sigerson Cup round 1
At Belfield 
UCD 0-13 
UU 0-11 AET
UCD - G O'Rourke; C O'Shea, M Breen, M O'Connor; L Flatman, R O'Toole, K Kennedy; R Connellan (0-2), B O'Sullivan (0-2); L Fortune (0-1), S Coen, S Egan; C Hartley (0-1), B McGinn, G Walsh (0-5). Subs: E Harkin for S Egan, A Connor for L Flatman, F Clifford (0-2) for K Kennedy, R McCormack for C Hartley, C Moriarty for B McGinn, A Mohan for L Fortune, D Silke for C Moriarty.
UU - O Lynch; E Murray, M McKernan (0-1), P McGrogan; R Jones (0-1), T O'Brien, D Gallagher (0-1); T Galligan (0-1), B Kennedy; C Quinn, J Harkin, C Devlin; L Brennan (0-3), D Kerr (0-1), D Jones. Subs: D Mulgrew (0-2) for D Jones, M Gallagher (0-1) for M McKernan, R Gormley for B Kennedy, D McEnhill for J Harkin.
Referee - M McNally.

Sigerson Cup round 1
At DCU Sportsgrounds 
DCU 0-11
Garda College 0-9
DCU - E Comerford; C Morrison, B McCole, D Corcoran; K Flynn, S MacMahon, D Monaghan; J Morrissey, S Bugler; B Stack (0-1), M Bannigan (0-6), M Barry (0-1); T E Donohoe (0-1), P Small, D Garland (0-1). Subs: T Fox (0-1) for M Barry, C McKeown for D Corcoran, S Akram for D Monaghan.
Garda College - S Patton (0-3); D Dunne, S Nerney, D Petit; T Brereton, D Masterson, J Bellamy; T Clarke, C McGinley; K Doherty, R Harkin, K O'Sullivan; P Mannion (0-3), P McKeon (0-3), C O'Brien. Subs: J Kane for C O'Brien, A Walsh for P McKeon, J Thackaberry for J Bellamy, M Breathnach for D Petit.
Referee - A Nolan.

Sigerson Cup round 1
At Dangan 
UCC 2-12
NUIG 1-14 
UCC - E O'Brien; D O'Brien (0-1), L O'Donovan, C Gammell (0-1); J McEntee (1-1), M Flood, P Feehan; P Lucey, B Hartnett (0-1); J Naughton, S O'Shea (0-2), R Cunningham (1-1); C O'Callaghan (0-1), K Spillane (0-1), M Cronin (0-3). Subs: D Casey for M Flood, G Murphy for R Cunningham, C Barrett for K Spillane.
NUIG - R Boland; K Carr, S Brennan, S Mulkerrin; K McDonnell, E O'Donoghue, A Claffey; C Darcy, M Ruane; P O'Donnell, F O'Laoi (0-3), N Mullen; J Maher, R Finnerty (1-9), D Conneely (0-1). Subs: K Molloy (0-1) for K Carr, P Costello for J Maher, G Burke for A Claffey, I O'Sullivan for K O'Donnell, C Bohan for S Brennan.
Referee - J Gilmartin.

Walsh Cup semi-final
At John Lockes Callan
Wexford 2-18
Kilkenny 1-9
Wexford - J Lawlor; M Furlong, J O'Connor, G Molloy; P Foley (0-1), R Donohoe, G Bailey (0-1); A Rochford, K Foley; J O'Connor (0-7), A Nolan (1-2), D Dunne (0-2); H Kehoe (0-2), A Shore (0-2), M Dwyer (1-0). Subs: S Murphy for R Donohoe, C McDonald (0-1) for K Foley, P Morris for H Kehoe, S Donohoe for M Furlong, K O'Grady for M Dwyer.
Kilkenny - E Murphy (1-0); C Delaney, P Deegan, C Wallace; D Blanchfield, C Fogarty, T Kenny; P O'Carroll, J Maher (0-2); A Nolan, S Murphy, P Holden (0-3); C Hennessy, B Ryan, G Aylward (0-1). Subs: J Burke for P O'Carroll, E O'Shea (0-3) for S Murphy, S Donnelly for C Hennessy, M Butler for P Holden.
Referee - S Stack.

Walsh Cup semi-final
At Parnell Park
Galway 0-19
Dublin 0-18
Galway - E Murphy; D Cronin, R Burke, J Grealish; J Coen (0-2), G McInerney, TJ Brennan (0-1); S Linnane, A Harte; D Kilcommins (0-2), C Mannion (0-3), T Monaghan; S Bleahane (0-2), T Haran (0-8), D Glennon. Subs: P Killeen for D Cronin, C Walsh (0-1) for S Linnane, R O'Meara for T Monaghan, J Coyne for S Bleahane, M Horan for TJ Brennan, J Holland for R Burke, Brennan for G McInerney, S Bleahane for T Haran, T Monaghan for D Kilcommins.
Dublin - S Brennan; C O'Callaghan, J Madden, A Dunphy; C Crummey (0-1), A O'Neill, T Connolly; C Boland (0-1), L McMullen; J Hetherton (0-2), C Derwin, M Schutte; M Howard (0-1), E Dillon (0-2), O O'Rorke (0-10). Subs: E O'Donnell for C Derwin, S Moran for J Madden, D Sutcliffe (0-1) for M Schutte, M Sweeney for M Howard.
Referee - P Murphy.

Kehoe Cup final
At Pairc Tailteann 
Offaly 1-16
Antrim 1-15
Offaly - J Dempsey; M Cleary, D Egan, P Delaney; B Watkins, B Conneely, D Doughan; B Murphy, L Fox (0-2); S Kinsella (0-2), P Geraghty (0-2), O Kelly (0-2); L Langton (0-4), S Cleary (0-2), T Geraghty. Subs: D King for B Watkins, D Nally (0-2) for B Murphy, P Kinsella for S Cleary, B Duignan (1-0) for P Geraghty, K Dunne for L Fox, J Sampson for S Kinsella, R Ravenhill for L Langton.
Antrim - R Elliott; P Duffin, M Donnelly, S Rooney; E Campbell, G Walsh, C Boyd; K Molloy (0-5), N McKeague; M Bradley, N McManus (0-9), J McNaughton; N McKenna (0-1), D Nugent, A Delargy. Subs: C Johnston for N McKeague, R Molloy for A Delargy, A O'Brien for C Boyd, R McCambridge for M Bradley, D McCloskey (1-0) for N McKenna, C McHugh for S Rooney.
Referee - J McGrath.

Fitzgibbon Cup round 1
At Belfield
IT Carlow 3-20
UCD 2-16
IT Carlow - E Rowland (0-5); S Reck, S Downey, F Hayes; N Brassil (0-1), J Cleere, P Delaney; M Harney (0-1), L Scanlon (0-1); E Gaughan, C Dunbar (1-4), R Leahy (0-2); S Bergin, L Blanchfield (1-2), C Nolan (1-3). Subs: T Nolan for E Gaughan, D Wall for J Cleere, S Casey for S Reck, R Higgins (0-1) for S Bergin.
UCD - C O'Donoghue; C O'Donovan, I O'Shea, E Carroll; N Heffernan, H Lawlor, M Cody; E Egan, M Purcell (0-1); D O Floinn, R Purcell (0-1), R Hayes (0-11); L McDwyer, C McGuckin (2-0), P Crummey (0-3). Subs: C Scallan for N Heffernan, E Foley for D O Floinn, F O Ceallaigh for R Purcell, S Carey for L McDwyer, D Ryan for E Egan.
Referee - J Keenan.

Fitzgibbon Cup round 1
At DCU Sportsgrounds
DCU 0-21
UL 0-18
DCU - O Foley; L Gannon, P Smyth, J Curran; B Ryan (0-2), C Burke, D Gray; D Reck (0-1), C Firman (0-1); F Whitely (0-2), R O'Connor (0-1), J Donnelly (0-1); C Hearne, J Burke, D Burke (0-13). Subs: C Prendiville for C Hearne, J Ryan for D Reck, J Roberts for C Firman, D O'Brien for D Burke.
UL - B Hogan; C O'Callaghan, M Carey, E Gunning; P Campion, B O'Mara, R Lynch; B McGrath, J Shelly; R Hayes (0-1), K Hayes (0-2), P O'Loughlin; R Considine, C Darcy (0-15), B Power. Subs: K McDermott for B McGrath, S Neville for B Power, K McDonald for R Lynch, J Kenny for R Considine, O Flannery for R Hayes.
Referee - J Owens.

Fitzgibbon Cup round 1
At Santry Avenue
Maynooth University 0-16
Trinity 0-15
Maynooth University - S Buggy; D Kehoe, C Byrne, D Comerford; J Cullen, E Molloy, C Moloney; R Buckley, E Ahearn; C Stakelum (0-2), C Browne (0-1), A Gaffney (0-11); C Drennan (0-1), S Clerkin (0-1), J Buggy. Subs: L Hogan for E Ahearn, J Dwyer for J Buggy, F Hynes for C Drennan.
Trinity - J Banks; M Conroy, L Corcoran, P Skelly; J Kenny, D Ryan, D Phelan; A Kavanagh (0-2), J Walsh; J O'Neill, C O'Sullivan (0-2), C McCarthy; A O Riain, D Butler, T Aherne (0-10). Subs: D Duggan (0-1) for C McCarthy, E O'Callaghan for A O Riain.
Referee - D Hughes.

Fitzgibbon Cup round 1
At Grangegorman
Mary Immaculate 1-19
TUD 1-10

Fitzgibbon Cup round 1
At Limerick IT
Waterford IT 1-23
LIT 1-14
Waterford IT - B Nolan; T Hayes, K Hassett, S Smyth; C Lyons (0-1), M De Paor, S Ryan; M Whelan, A Gleeson (0-5); T Barron (0-2), J Prendergast (0-2), R Flynn (0-1); E Meaney (1-0), C Kirwin, S Condon (0-12). Subs: M Mahoney for M Whelan, C Flood for S Ryan, F Cleary for A Gleeson, K Hanney for R Flynn, D Claffey for E Meaney.
LIT - E Collins; B Fanning, D Moran, F Lordan; C McCarthy, C Whelan, P Delaney; R Byrnes, M Moloney; B Seymour (1-11), K Howard (0-1), B McDonagh (0-2); D O'Meara, D O'Connell, R Bonnar. Subs: R Doody for R Bonnar, E Fitzpatrick for M Moloney, I Murray for P Delaney, R Mulrooney for D O'Meara, E Fitzgerald for B Fanning.
Referee - F Horgan.

Fitzgibbon Cup round 1
At Dangan
UCC 0-19
NUIG 0-17
UCC - S Hurley; D Lowney, E Murphy, D Griffin (0-2); M Coleman (0-1), P O'Loughlin (0-2), N O'Leary; A Casey (0-1), B Hennessy (0-1); R O'Flynn (0-1), S Conway (0-7), C Boylan (0-1); M O'Halloran (0-2), S Kingston, D Fitzgibbon. Subs: M Kehoe (0-1) for R O'Flynn, R Connolly for B Hennessy, P Cadell for A Casey.
NUIG - S Manogue; C Killeen, J Fitzpatrick, K Hussey; A Greaney, P Hoban (0-1), D Loftus; S Loftus, I Fox (0-2); C Lawless, J Fleming, B Concannon; S Fletcher, E Niland (0-12), C Elwood. Subs: M Lynch (0-1) for C Lawless, L Forde for C Elwood, M Gill for A Greaney, S Kennedy (0-1) for S Fletcher.
Referee - J Murphy.

 

Saturday 11 January

McGrath Cup final
At the Gaelic Grounds
Limerick 0-20
Cork 0-16
Limerick - D O'Sullivan; P Maher, B Fanning, M Donovan (0-1); T McCarthy, I Corbett (0-2), R Childs (0-1); T Griffin (0-1), A Enright (0-1); P de Brun, C Fahy (0-1), S O'Carroll (0-3); J Lee (0-3), D Neville (0-7), P Begley. Subs: P Maher (SB), G Stack for P Begley, T Childs for T Griffin, J Naughton for P de Brun, P Scanlon for J Lee, D Lyons for A Enright, I Corbett (SB).
Cork - A Casey; S Ryan, A Browne, P Ring; K Crowley, S Meehan, C Kiely (0-1); I Maguire, Thomas Clancy (0-2); T Corkery (0-1), C Sheehan (0-2), M Taylor; D Gore (0-3), C O'Mahony (0-3), M Hurley. Subs: S White (0-1) for M Hurley, B Hurley (0-2) for C Sheehan, K O'Hanlon (0-1) for Thomas Clancy, S Forde for T Corkery, J O'Rourke for D Gore.
Referee - B Griffin.

O'Byrne Cup semi-final
At Pearse Park
Longford 1-13
Dublin 3-6
Longford - P Collum; P Fox, A Farrell, B O'Farrell; I O'Sullivan, M Quinn, C P Smyth; D Gallagher (0-5), K Diffley (1-0); G Rogers, D Mimnagh, D Reynolds; R Brady (0-5), J Hagan, O Kenny (0-2). Subs: D Doherty (0-1) for G Rogers, P Lynn for O Kenny, L Connerton for D Reynolds.
Dublin - M Shiel; CJ Smith (0-1), E O'Brien, D Byrne; N McGovern, G Hannigan, C Murphy; E O Conghaile, T Lahiff; N Walsh, D O'Brien, G O'Reilly (0-1); K O'Gara (1-0), N O'Callaghan (2-0), C Sallier. Subs: R McGowan for C Murphy, S Fulham for K O'Gara, R Deegan for G O'Reilly, S Cleary for CJ Smith, G Seaver (0-2) for N Walsh, D Quinn for C Sallier, D McLoughlin (0-1) for E O'Brien, N Doran (0-1) for T Lahiff, E O'Dea for N McGovern, C Howley for E O Conghaile, E O Conghaile for T Lahiff, G O'Reilly for R Deegan, N Walsh for G Seaver, C Murphy for S Cleary, C Sallier for N O'Callaghan, E O'Brien for D Quinn, K O'Gara for T Lahiff, N McGovern for D McLoughlin, T Lahiff for N Doran, G Seaver for S Fulham, CJ Smith for G Hannigan, N O'Callaghan for C Sallier, E O'Dea for C Murphy.
Referee - A Coyne.

O'Byrne Cup semi-final
At O'Connor Park
Offaly 0-16
Westmeath 0-11
Offaly - P Dunican (0-1); D Dempsey, E Rigney, N Darby; E Carroll, S Nally, J Hayes (0-2); C Mangan (0-1), M Brazil; C McNamee, R McNamee (0-1), J Dempsey; C Johnson (0-1), B Allen (0-8), A Sullivan. Subs: C Donohue for J Dempsey, R McEvoy for C McNamee, N Darby for S Nally, C Farrell (0-2) for A Sullivan, A Leavy for M Brazil, C Donnelly for R McNamee.
Westmeath - J Daly; C Slevin, K Maguire, B Sayeh; K Daly, R Wallace, J Dolan; D Corroon, N Mulligan; N O'Reilly, Conor McCormack (0-2), A McGivney; D Lynch, L Dolan (0-2), Callum McCormack (0-5). Subs: C Coughlan for N Mulligan, A Neary (0-1) for N O'Reilly, A Stone for Conor McCormack, L Loughlin (0-1) for J Dolan, E Carberry for J Daly, C Dillon for A McGivney, S Connolly for C Slevin, N Scally for Callum McCormack.
Referee - D Fedigan.

All-Ireland club IFC semi-final
At Crossmaglen
Magheracloone (Monaghan) 0-24
Mattock Rangers (Louth) 1-8
Magheracloone - D Kirk; M Jones, P Ward, P McArdle; J Doogan (0-1), J Ward, K Rudden; J Kieran, G Doogan (0-4); B Kieran (0-2), A Kieran (0-2), P McMahon (0-1); R Farrelly (0-3), M Metzger, T Freeman (0-8). Subs: C McKeown (0-1) for K Rudden, A McCahey (0-1) for M Metzger, J Doogan for R Farrelly, N Marron for B Kieran, P Tuite (0-1) for M Jones, C Freeman for J Ward.
Mattock Rangers - M Englishby; A Caraher, S Maguire, D Englishby; B Leacy, N McKeown (1-0), S Gilsenan; A Reid, D Bannon; T Donegan, R Leneghan, S Hickey (0-1); B Corcoran (0-1), A O'Brien (0-1), D Reid (0-5). Subs: C Fleming for T Donegan, H Donnelly for B Corcoran, B Quaile for D Englishby, C Hickey for A Caraher.
Referee - S Lonergan.

All-Ireland club IFC semi-final
At the Gaelic Grounds
Oughterard (Galway) 1-12
Templenoe (Kerry) 0-12
Oughterard - J Walker; C Hanley, E O'Sullivan, L Moran; C Monaghan (0-2), R Molloy (0-1), R Monaghan (0-1); E Tierney (0-1), PJ McGauley; Patrick Walsh (0-1), M Tierney (0-4), E Lee; B Lambert, N Lee (0-1), Paul Walsh (1-0). Subs: D Kenny (0-1) for PJ Gauley, C Harte for B Lambert.
Templenoe - D Cahalane; M Hallissey, T Morley, K O'Neill; G Crowley (0-1), T Spillane, P Clifford; S Sheehan, A Spillane; T Doyle (0-2), B Crowley (0-3), J Crowley Holland; S O'Sullivan (0-2), K Spillane (0-2), C Hallissey (0-1). Subs: J Spillane for P Clifford, K McCarthy for T Spillane, P Spillane (0-1) for T Doyle.
Referee - B Tiernan.

All-Ireland club JFC semi-final
At Ennis
Na Gaeil (Kerry) 0-13
Kilmaine (Mayo) 1-9 AET
Na Gaeil - T Culloty; R O'Neill, E Doody, D Burke; K Dineen, A Barry, F Barry; Diarmuid O'Connor (0-2), Dan O'Connor; K O'Donovan, E O'Neill, I McCarthy (0-1); D Herlihy (0-1), D Devine (0-4), D Goggin (0-2). Subs: M Griffin (0-2) for F Barry, E Walsh (0-1) for K Dineen, J Barry for I McCarthy, D Reen for Dan O'Connor, J O'Connor for D Devine, J Lowham for D Herlihy, D Devine for M Griffin, I McCarthy for D Reen, D Herlihy for D Devine, Dan O'Connor for D Goggin.
Kilmaine - A Keady; D Mullin, D Hughes, P McDonagh; T Fahey (0-1), P Kelly, M McDonnell; M Keady, O Mullin; C Murphy (0-1), J Maloney A Barrett (0-4); M Hession (1-1), J Mullin (0-1), C Hughes. Subs: M Mullin for M McDonnell, B Maloney for C Hughes, T McDonagh for M Hession, J McDonagh (0-1) for J Maloney, M Hession for C Murphy, B Sheridan for D Mullin, G Sheridan for P Kelly.
Referee - P Maguire.

All-Ireland club JFC semi-final
At Newbridge
Rathgarogue-Cushinstown (Wexford) 1-7
Blackhill (Monaghan) 1-6
Rathgarogue-Cushinstown - N Sinnott; P McGrath, P Cody, P Murphy; B O'Neill, E Porter, B Cody; D Martin Carroll (0-1), M Cody; B Furlong (1-0), D Bolger (0-4), T Cody (0-1); E Cummins, R Murphy, J Dunne (0-1). Subs: A Ryan for E Cummins, O Bolger for P McGrath.
Blackhill - M Slevin; R Courtney, D Courtney, T Courtney (0-1); J Daly, S Courtney, A Courtney; H Byrne, E Daly (0-1); P Donnelly (0-3), G McArdle, T Geehan; J Finnegan (1-0), C Courtney, M Geehan. Subs: A Burns (0-1) for J Daly, P Finnegan for J Finnegan, J Daly (BC).
Referee - B Judge.

Sigerson Cup round 1
At The Dub
Queens 1-14
TUD 1-8
Queens - U Mulholland; O Lappin, P Murdock, P Fegan; D Guinness, C O'Neill (0-1), A McAvoy; E Deane, C Higgins (0-3); R Campbell, C Gorman (0-1), T Bogue (0-2); E Fyfe, D McGurn (0-3), O Eastwood (1-3). Subs: D McKeever (0-1) for E Deane, A Lynch for P Murdock, A Fullerton for E Fyfe, B Gallen for O Lappin.
TUD - M Jackson; P O'Reilly (1-0), D Monahan, C Lennon; B Kerr, A McGowan, D Brennan; B Howard, D Brady (0-3); O McLoughlin (0-1), C McCarthy (0-1), S O'Hanlon; O Lynch (0-1), D McAllister, J Conlon (0-1). Subs: C Reilly for J Conlon, C Pearson (0-1) for S O'Hanlon, C Reihill for B Kerr, K Callaghan for O Lynch, E Nolan for D Brady.
Referee - P Faloon.

Munster SHL final
At the Gaelic Grounds
Limerick 1-32
Cork 0-20
Limerick - B Hennessy; T Condon, R English, A Costello; D Byrnes (0-2), D Morrissey, B Nash (0-3); R Hanley (0-1), C Lynch (0-1); D O'Donovan (0-1), T Morrissey, D Dempsey (0-5); G Mulcahy (0-6), D Reidy (0-10), A Gillane (1-2). Subs: S Finn for A Costello, G Hegarty (0-1) for T Morrissey, M Quinlan for A Gillane, B O'Grady for T Condon, J Boylan for R English.
Cork - P Collins; C Spillane, E Cadogan, S O'Donoghue; C O'Leary (0-3), B Cooper, D Cahalane; R Walsh, A Walsh (0-2); C Lehane (0-5), L Meade, S Twomey (0-3); J O'Connor (0-1), S Harnedy (0-3), B Turnbull (0-2). Subs: P Horgan (0-1) for R Walsh, S O'Regan for J O'Connor, R Downey for L Meade, T O'Connell for S Twomey, J Keating for C Spillane.
Referee - K Jordan.

 

Thursday 9 January

Walsh Cup round 1
At Parnell Park
Dublin 1-28 
Laois 0-17
Dublin - A Nolan; A Dunphy, P Smyth, J Madden; C Boland (0-1), D Gray, J Malone; R McBride, T Connolly (0-5); F Whitely (0-3), J Hetherton (1-3), R Hayes (0-1); C O'Callaghan, O O'Rorke (0-7), E Dillon (0-2). Subs: M Howard (0-2) for O O'Rorke, C Crummey (0-1) for D Gray, K Burke for P Smyth, L McMullan (0-1) for F Whitely, D Burke for C Boland, D Keogh (0-1) for R Hayes, P Crummey for C O'Callaghan, O O'Rorke for E Dillon, A O'Neill (0-1) for R McBride, L Corcoran for J Malone, E O'Donnell for T Connolly, T Connolly for J Madden.
Laois - E Rowland (0-2); L Senior, F Flanagan, D Hartnett; J Kelly (0-1), R Mullaney, D Comerford; F C Fennell, C Comerford; A Bergin (0-2), A Dunphy, J Ryan (0-1); P Keating (0-1), R King (0-8), J Keyes. Subs: P Purcell for J Keyes, P Delaney for L Senior, C Stapleton (0-1) for R Mullaney, S Bergin (0-1) for P Keating, E Gaughan for C Comerford, M Hennessy for J Ryan. 
Referee - B Redmond.

 

Wednesday 8 January 

Dr McKenna Cup round 3
At the Athletic Grounds  
Tyrone 3-18
Armagh 3-15 
Tyrone - N Morgan; C McLaughlin, R Brennan, N Kelly; M O'Neill, M McKernan, M Murnaghan (0-1); B McDonnell, C Grugan (0-1); K Coney (0-1), N Sludden (1-1), K McGeary (0-2); R McHugh (0-3), F Burns (0-1), R O'Neill (2-3). Subs: L Rafferty (0-1) for M O'Neill, C Kilpatrick for C Grugan, D McCurry (0-4) for K Coney, D Mulgrew for R Brennan, C Quinn for M McKernan.
Armagh - N Brady; C O'Neill, S Sheridan, A Forker; J McElroy, G McCabe, C McConville; N Grimley, O O'Neill (0-2); M Shields, S Campbell (1-1), A Nugent; C Turbit (0-4), R O'Neill (1-3), J Duffy (0-1). Subs: R Grugan (1-3) for J McElroy, P Hughes (0-1) for C McConville, J Og Burns for S Sheridan, C McGeary for J Duffy.
Referee - B Cassidy.

Dr McKenna Cup round 3
At Celtic Park 
Donegal 1-10
Derry 0-8
Donegal - M Lynch; C Ward (1-1), B McCole, P Brennan; J McKelvey, C O'Donnell, C Morrison; C McGonagle, M Langan (0-2); D O Baoill (0-1), E McHugh, E O'Donnell (0-1); P Mogan (0-2), M Carroll, E McGettigan (0-1). Subs: C Thompson for M Carroll, D Clarke for E McGettigan, A McClean (0-1) for E O'Donnell, C Diver (0-1) for E McHugh, A Deaney for C Ward.
Derry - O Lynch; C McCluskey (0-1), P McGrogan, C Mulholland; C Doherty, C McWilliams, S Downey; E Bradley (0-1), C McFaul; D Tallon, N Toner, E Duffy; B McCarron (0-1), R Bell (0-5), C McAtamney. Subs: C Bradley for N Toner, D Cassidy for C McAtamney, O Armstrong for B McCarron, L McGoldrick for R Dougan, O McWilliams for E Duffy, P Hagan for O McWilliams.
Referee - S Laverty.

Dr McKenna Cup round 3
At Pairc Esler 
Down 2-17
Antrim 0-15
Down - M Hynes; G Collins, K McKernan, R McAleenan; P Laverty, D O'Hagan (0-2), R Carr; J Flynn, S Dornan; B O'Hagan (1-2), C Quinn (1-3), C Poland; C Harney, P Havern (0-5), R McGarry. Subs: B Gallen for R Carr, D Guinness (0-1) for C Poland, C Maginn (0-1) for C Quinn, D Hughes (0-1) for S Dornan, L Kerr (0-2) for P Havern.
Antrim - O Kerr; R Delargy, R Johnston, M Gardner; D Lynch, J McAuley, P Healy; C Duffin (0-1), N Delargy; E Walsh (0-1), P McBride (0-6), K Quinn; E Fyfe (0-1), R McCann (0-4), C Murray. Subs: P Gallagher for R Johnston, R McNulty for E Walsh, E Nagle for C Murray, C Small for N Delargy, A Loughran (0-2) for E Fyfe.
Referee - M McNally.

 

Sunday 5 January

Connacht SFL quarter-final
At Markievicz Park
Roscommon 1-15
Sligo 0-14

McGrath Cup round 3
At Miltown-Malbay
Clare 3-14
Waterford 3-7

McGrath Cup round 3
At Clonmel Sportsfield
Tipperary 1-13
Kerry 1-11

Dr McKenna Cup round 2
At Healy Park
Tyrone 1-16
Cavan 0-13

Dr McKenna Cup round 2
At Ballybofey
Donegal 1-12
Monaghan 0-14

Dr McKenna Cup round 2
At Ahoghill
Antrim 2-8
Fermanagh 0-13

Walsh Cup round 3
At Parnell Park
Dublin 3-20
Carlow 0-18

Walsh Cup round 3
At Borris-in-Ossory
Westmeath 2-17
Laois 1-12

Munster SHL round 3
At Sixmilebridge
Limerick 1-27
Clare 1-19

Munster SHL round 3
At Austin Stack Park
Waterford 4-23
Kerry 1-10

All-Ireland club SHC semi-final
At Pairc Esler
Ballyhale Shamrocks (Kilkenny) 2-24
Slaughtneil (Derry) 2-19

All-Ireland club SHC semi-finals
At the LIT Gaelic Grounds
Borris-Ileigh (Tipperary) 1-21
St Thomas (Galway) 1-14

All-Ireland club JHC semi-final
At Kilmallock
Russell Rovers (Cork) 1-26
Micheal Breathnach (Galway) 1-15 AET

 

Saturday 4 January

All-Ireland club SFC semi-final
At Cusack Park, Ennis
Corofin (Galway) 1-10 
Nemo Rangers (Cork) 0-7

All-Ireland club SFC semi-final
At Kingspan Breffni  
Kilcoo (Down) 2-8
Ballyboden St Endas (Dublin) 0-11

O'Byrne Cup round 3
At IT Carlow 
Kildare 1-10
Carlow 0-10 

O'Byrne Cup round 3
At Aughrim 
Wicklow 2-9
Longford 0-14

O'Byrne Cup round 3
At Faithful Fields 
Offaly 2-12
Wexford 1-7

O'Byrne Cup round 3
At Gaelic Grounds 
Westmeath 1-13
Louth 0-11

O'Byrne Cup round 3
At Pairc Tailteann 
Meath 4-16 
Laois 1-15

All-Ireland club IHC semi-final
At O'Connor Park 
Fr O'Neills (Cork) 0-19
Tooreen (Mayo) 1-12 

All-Ireland club IHC semi-final
At Parnell Park
Tullaroan (Kilkenny) 3-20
Naomh Eanna (Antrim) 0-14

All-Ireland club JHC semi-final
At Grattan Park, Inniskeen 
Conahy Shamrocks (Kilkenny) 3-18
Eoghan Rua (Derry) 1-12

Kehoe Cup semi-final
At St Brendan's Park, Birr 
Offaly 8-18 
Meath 3-18

McGurk Cup final/Kehoe Cup semi-final
At The Dub 
Antrim 2-19 
Down 0-13

 

Thursday 2 January

McGrath Cup round 2
At Fraher Field 
Limerick 2-10 
Waterford 0-10
Limerick - D O'Sullivan (0-2); D O'Doherty, G Noonan (0-1), M Donovan; T McCarthy, I Corbett, B Childs; J Ryan, A Enright; R Glynn (0-1), J Lee (0-1), G Stack (1-2); P Scanlon (0-1), D Neville (1-0), K Daly. Subs: C Fahy (0-1) for T McCarthy, T Griffin for A Enright, S O'Carroll (0-1) for K Daly, P de Brun for R Glynn, L Murphy for B Childs.
Waterford - P Hunt; S Curry, D O'Cathasaigh, R Flynn; D Corcoran (0-2), S O'Donovan, M Kiely (0-1); M Curry, J Gleeson; A Jones, J Curry (0-5), D Guiry; E O'Brien, B Lynch (0-2), D Fitzgerald. Subs: J Beresford for M Kiely, N McSweeney for D Fitzgerald, A O'Sullivan for E O'Brien.
Referee - S Lonergan.

McGrath Cup round 2
At Mallow
Cork 3-19 
Tipperary 0-14
Cork - J Creedon; S Hickey, S Wilson, S Ryan; T Corkery, S Meehan, C Kiely (0-3); B Hartnett (0-1), T Clancy; C Barrett (0-1), M Collins, P O'Driscoll (0-1); C Dorgan (0-2), S Sherlock (0-3), M Hurley (3-4). Subs: C O'Callaghan for T Clancy, R Harkin (0-2) for S Sherlock, J O'Rourke (0-1) for M Collins, S Fitzgerald for M Hurley, L O'Donovan (0-1) for S Ryan.
Tipperary - E Comerford; L Fahey, G Whelan, J Harney; M Kehoe, R Kiely, D Leahy; S O'Brien, J Nyland; J Lonergan (0-2), A Moloney (0-1), L Treacy; L Boland (0-7), S O'Connor (0-3), R Quigley. Subs: D Carew for G Whelan, C Kennedy (0-1) for D Leahy, D McEnroe for R Quigley, M Stokes for L Treacy, J Keane for A Moloney.
Referee - B Griffin.

Click here for older results